Choď na obsah Choď na menu
 


Obrázok Všetky psy sú spoločníkmi, ale mnohé ľudia považujú za členov vlastnej rodiny. Všetky svetové kultúry mali domácich maznáčikov, obyčajne psov. Niektoré plemená nemajú inú úlohu, ako poskytovať ľuďom teplo, spoločnosť a zábavu. Kedysi to boli malé plemená, pôvodne vyšľachtené pre potešenie zámožných žien, dnes sú to však nerozlučný spoločníci všetských vrstiev obyvateľstva na celom svete.

 

Predchodcovia miniatúr
Trpasličí vzrast, pri ktorom sa lebka zväčšuje a zaobluje, dlhé kosti sa Obrázok skracujú a kĺby zväčšujú, sa ako následok domestifikácie objavuje prirodzene aj pri primitívnych plemenách. Takéto zakrpatené psy boli predchodcami dnešných krátkonohých jazvečíkov a basetov. Naopak, pri miniaturizácii sa všetky kosty zmenšujú v rovnakom pomere, ale niekedy sa prejavujú aj trpasličie znaky, takže vzniká plemeno ako pekinský palácový pes, vôbec najstaršie známe spoločenské plemeno. Pekinský psík je príbuzný ši-cu a malých pracovných plemien lhasa apso, tibetského teriéra a tibetského španiela, všetko prapôvodných pastierskych psov. Dnes sa tieto plemená chovajú ako domáci miláčikovia a ich popularita rastie oveľa rýchlejšie ako popularita ostatných spoločenských plemien. Starý Číňania chovali aj malé bezsrsté psy, niekedy ako zvláštnosť, inokedy ako pohodlné a príjemné náhrady ohrievacej fľaše.

 

S veľkou vážnosťou
Obrázok V Japonsku bol japonký čin výhradne spoločníkom šľachty, rovnako ako pekinský palácový psík na čínskom cisárskom dvore, či miniatúrny španiel, neskôr v Anglicku nazývaný King Charles. Tieto plemená nikdy neboli pracovné, vždy slúžili len pre potešenie a zábavu kráľov a ich okolia. V Európe boli spoločníkmi kráľovských dvoranov bišóniky. Ich blízky príbuzní levík, maltézsky psík, bišónik a bolonský psík sa už po stáročia objavujú na poltrétoch aristokratov z Portugalska, Španielska, Francúzka, Talianska a Nemecka. Coton de tulear sprevádzal manželku francúzkeho miestokráľa na Madagaskare, havanský psík sa zasa stal miláčikom bohatích Talianov v Argentíne a predovšetkým na Kube. Čivava bol zábavným spoločníkom a rituálnym strážcom, kým väčší mops a francúzky či americký buldog sú miniatúrami pracovných psov. Podobne aj malé, trpasličie a stredné pudle boli vyšľachtené ako spoločníci a udržali si učenlivosť a inteligenciu veľkých pudlov. Dalmatínec bol pôvodne poľovným psom, potom sprevádzal kočiare, ale neskôr sa choval len pre zaujímavéčierno-biele sfarbenie a celkom stratil lovecký inštinkt. Dnes je to rovnako obľúbený a prítulný spoločník.

 

Nové plemená a kríženie
V Severnej Amerike a v Holandsku sa malé pudle krížili s inými plemenami,Obrázok  aby vznikli nové spoločenské plemená, ktoré mohli byť čoskoro uznané. V Austrálii bol stredný pudel krížený s labradorskym retriever a vznikol labradoodle. Niektoré z týchto krížencov majú srsť, ktorá nepĺzne, preto sú vhodné na výcvik sprievodcov nevidiacich a alergických na psiu srsť. Staffordshirské bulteriéry alebo boxery sa skrýžia s miernymi a prítulnými plemenami, ako sú bišóniky alebo yorkshirský teriér, čim vznikajú pozoruhodný spoločníci. Miniaturizácia vedie aj k vzniku nových plemien, pretože východiskové typy chovateľské kluby neuznali. Obľúbenými spoločníkmi a domácimi maznáčikmi sú však na celom svete aj krížence.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

JEEEEEEEEEEJ

(MiMi, 12. 4. 2015 12:13)

Túto stránku navštevujem každý deň.

SUPEEEEEEEEEEEER